Google Analytics Spamları Engellemek

Google Analytics Spamları Engellemek

Analytics raporlarınıza baktığınızda “why.does.spacebarnot.work?” şeklinde bir arama ile gelindiğini görüyorsanız sitenizi bu spamdan temizlemelisiniz. İlk başta içerik konusu gibi görünse de güzel isim verilmiş bir spam aslında.
Peki bunun bize ne gibi zararı var? Sitenize gelen ziyaretler spam olduğu için istatistikleriniz doğru olmayacaktır. Ayrıca aldığınız bu backlinkler kaliteli ve düzgün siteler olmadığı için sıralamanızın düşmesine de sebep olabilir.
Konu olarak “why.does.spacebarnot.work” spamından bahsettim ama bunun gibi bir çok spam içerik görebilirsiniz bu işlemi hepsi için uygulayabilirsiniz. Peki bunları nasıl engelleriz?

Referral Trafik Spamlarını Engelleme

 1. Google Analytics hesabınızı açıp, Admin tabına gidin ve All Filters tıklayın.
  1
 2. Add Filter butonuna tıklayıp yeni bir filtre oluşturalım.
  2
 3. Bir filtre ismi girin. Spamın kendi adı yada başka bir isimde olabilir
 4. Filter Type olarak Custom‘ı seçin
  3
 5. Filter Field alanından Campaign Source seçin ve Filter Pattern alanına spam kelimenizi girin ve Save butonuna tıklayınız. Birden fazla spamı tek filtreye girmek isterseniz kelimeler arasına | işaretini koyunuz. Ör : ilk_spam_kelimeniz | diger_spam_kelimeniz

Keyword spamları engellemek için de aynı işlemi tekrar edip Filter Field alanından Camaign Source yerine Campaign Term i seçip kaydedebilirsiniz.

Son Yazılar