Ana Sayfa Gezi & Seyahat & Kültür Üsküp – Makedonya Gezi Notları

Üsküp – Makedonya Gezi Notları

by Adem AKTEPE
237 görüntüleme

Bu tarz gezilere genelde önceden karar verilip hazırlık yapılır. Bu geziyi de 1,5 ay önce planlayıp Balkanlarda 3-4 ülke gezmeye karar verdik. Her zamanki gibi Airbnb den Ohrid’ de evimizi tuttuk. Rentalcars.com dan aracımızı kiraladık  ve uçak biletini de inanılmaz derecede ucuza alarak (Gidiş-Dönüş 270 TL) 3 arkadaş 5 Kasım’ da yola çıktık.

Üsküp Büyük İskender Havalimanı’na vardığımızda aracımızı teslim almak için rentacar firmasına gittik. Araç ile ülke dışına çıkacaksanız bunu rentacar firmasına bildirmeniz ve gireceğiniz her ülke için 35 Euro ödemeniz gerekiyor. Bu aracı o ülkelere sokabilmek ve sigortalamak için gerekli bir işlem. Biz de Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan olmak üzere 3 Ülke belirlemiştik fakat söylerken Arnavutluk yerine Kosova olarak söylemişiz. İptal ettiğimiz bir planla karıştırdığımız için.

Aracımızı alıp Üsküp merkeze gittik ve ilk olarak park sıkıntısı ile karşılaştık. Her yer park alanı olarak belirlenmiş ve ödemeler sms ile yapılıyor. Sistemi bilmediğimiz için bir saat park edecek yer aradık en sonunda Sms olmadan ödeme yapılabilen merkeze yakın büyük bir park alanı bulduk ve aracımızı park edip tabana kuvvet diyerek gezmeye başladık.

Bir ara nereye gidelim diye yol ortasında konuşurken biri yanımıza geldi ve yardımcı olmak istedi. Daha sonradan rehberlik yapmak istediğini anladık ve kibar bir dille geri çevirdik. Bize nehrin bir tarafının İsrail, diğer tarafının Filistin olduğunun benzetmesini yaptı.

Buradan hatıra olarak tablo tarzı bir şey almak istiyordum. Çarşıyı gezerken de çok güzel çizimleri olan biriyle karşılaştım. Baya popüler biriymiş. Bütün çizimlerine tek tek baktım ve yaptığı indirimle 2 tane aldım kendisinden. Yanlış hatırlamıyorsam kendisi çizim öğretmeniymiş ve gerçek bir sanatçı bence.

Üsküp’ de Taş Köprü, Makedonya Meydanı, Kapan Han, Saat Kulesi, Arkeoloji Müzesi, Rahibe Terasa Evi, Türk Çarşı gibi popüler yerleri gezip. Türkiye’ ye Üsküp üzerinden döneceğimiz için 8 gün sonra tekrar buraya dönmek üzere akşam Ohrid’ de konaklamak için yola çıktık.

Makedonya Para Birimi
1 TL = 17 Makedonya Denarı
1 Paket Sigara 95 Denar = 5,44 TL
70 lik Viski = 60-80 TL civarı (Marka belirtmiyorum)

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.