Ana Sayfa Gezi & Seyahat & Kültür Phuket, Tayland Gezisi

Phuket, Tayland Gezisi

by Adem AKTEPE
322 görüntüleme

Bu sefer diğerlerinden daha farklı, anlamlı ve özel bir geziyi paylaşıyorum. Neden mi özel? Çünkü buraya bu sefer kültür turu yada sıradan bir gezi için değil, balayı tatilimiz için gittik.

Biletleri ve rezervasyonları aylar öncesinden aldığım için yine karlı bir gezi oldu. Çünkü biletleri aldıktan birkaç hafta sonra malum herkesin bildiği o dolar artışı gerçekleşti ve biletler 2 katına çıktı.

14 Ekim akşamı uçağa binip Qatar Doha aktarmalı yaklaşık 11 saat süren yolculuğun ardından Phuket Havaalanına indik. En mantıklı ve uygun olan minibüs tarzındaki otobüslerle Patong sahilinde yer otelimizin yolunu tuttuk. Patong Beach’e gelmemiz yaklaşık bir saat sürdü.

Deniz ürünleri oldukça lezzetli ve istemediğiniz kadar çeşit var. Asya mutfağıyla pek aramız olmadığından her gün farklı şeyler denedik. Tabi oralara kadar gidip oralara özel bir şeyler yememek de olmazdı.

Bu 1 haftayı günü gününe planlamadık ve tamamen doğaçlamaya bıraktık. Bir şeyler yapmak istediğimiz zaman alınması gereken bilet, yapılması gereken rezervasyon vs gibi durumlar için ertesi gün yapacağımız şeyleri bir gün öncesinden planlıyorduk.

Her gün farklı bir etkinlik yapmaya çalıştık. Bu bir hafta boyunca yaptığımız gittiğimiz ettiğimiz şeyleri kısaca şöyle özetlemek gerekirse…

 • Phuket Şehir Turu
  • Old Town Gezisi
  • Karon Beach Seyir Terası
  • Big Buddha
  • Bebek Filleri Besleme
  • Chalong Tapınağı
  • Kaju Fabrikası
  • Arı Çiftliği
  • Avm Turu
 • Fil üstünde ormanda gezi
 • Bol bol masaj
 • Deniz ve havuz keyfi
 • Phi phi ve Koh Khai Ada gezisi
 • ve dahası…

Phi phi ve Koh Khai adasında deniz o kadar güzeldi ki insan çıkmak istemiyor. Koh Khai adasında denize girememiş olmanın verdiği üzüntüyü halen yaşıyorum 🙂 Kesinlikle tekrar görmek istediğim yerlerden biri Koh Khai adası. Çok ufak olsa da denizi ve bar tarzı değişik bir mekanın değişik atmosferiyle büyülendim sanırım.

Anlat anlat bitmez tabiki, anlattıkça uzar gider ama gitmek isteyen ve gidecek olan kişiler için bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Öncelikle Muson yağmurlarına denk gelmek istemiyorsanız Temmuz- Ağustos ve Eylül aylarında gitmenizi tavsiye etmiyorum. Bu konuyu çok araştırmıştım ve sırf bu yüzden Eylül olarak planladığımız düğünümüzü muson yağmurlarına denk getirmemek için Ekim’e aldık 🙂 Ekim 15 den sonra yağmur çok nadir görebilirsiniz. En azından her gün yağmaz.

Araba kiralamak yerine motor kiralayabilirsiniz. Trafiğin sol şeritten aktığını hatırlatır dikkatli olmanızı öneririm. Fakat ulaşım ucuz olduğundan ve bazı yerlere turla katılmanızı önerdiğim için motor kiralamanıza bile gerek yok.

Tur satışı yapan yerlerle kesinlikle pazarlık yapın. Çünkü fiyatı düşüyorlar. Cadde boyunca bu tarz acenteler çok göreceksiniz. Hatta yan yanalar. O yüzden kendi aralarında da bir rekabet olduğu için size seve seve indirim yapacaklar. Broşürdeki fiyatı görüp direk ödemeyin.

Eğer adalara gitmek istiyorsanız buradan yanınıza su geçirmeyen telefon kılıfı ve deniz kestanelerinin ayaklarınızı yarmaması için sert zeminli deniz ayakkabısı götürmenizi öneririm. Çünkü orada bu işi biraz ticarete döktükleri için tam tekneniz kalkarken söylüyorlar ve gerçekten ihtiyaç olduğunu anlayıp mecbur yüksek fiyata alıyorsunuz

İmkanınız varsa her gün yarım saatte olsa masaj yaptırın. Sonra döndükten sonra “yaaa bir kere daha gitseydim keşke” demeyin benim gibi 🙂 Sahil tarafına yakın masaj yerleri biraz daha pahalı oluyor. Ara sokaklardaki yerler daha uygun. Türkiye’de 150-200 TL ye yaptırdığınız masajı orada 50 TL ye işin ehline yaptırıyorsunuz.

Taylandın para birimi Tayland Bahtı ve 1 TL yaklaşık 5.80 THB yapıyor. Türkiye’de herkes Tayland ucuz diyor ama beklediğim kadar ucuz değildi. Belki Phuket’e özel bir şeydir. Turistik bir ada olduğu için Bangkok’a göre pahalı olabilir diye düşünüyorum. Ama Türkiye ile kıyasladığımızda tabiki daha uygun.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.