Safranbolu Gezi Notları

Safranbolu Gezi Notları

Safran kolonyasını çok seven ve kullanan biriyim fakat kaynağına gitmek hiç nasip olmamıştı. Fırsat bu fırsattır deyip Kurban Bayramı’n da Safranbolu’ ya gidip gezmeye karar verdim. 23 Eylül günü İstanbul’dan yola çıkarak geze geze 4,5 – 5 saatte Safranbolu’ ya ulaştım. Rezervasyon yaptırdığım oteli bulmam biraz zor oldu. Çünkü sokaklar birbirine çok benziyor ve dar. Butik bir otel ve aile işletiyor. Gayet güzel karşılandım ve gezilecek yerler hakkında bilgilendirildim. Eski bir konağın otel olmuş olması ayrı bir hava katmıştı ortama. Otelde kalan Asyalı’lar olduğunu görünce daha da keyiflendim.

saranbolu otel
otel2

 

otel1
Safranbolu’ nun çarşısını çok beğendim. Burada 3 gün kaldım ve her gün çarşıyı boydan boya gezdim. O kadar çok dükkan var ki insan her şeye teker teker bakmak istiyor. (Kalabalıkta yürümek güç oluyor tabi) Çarşı girişinde Safranbolu turları var. Sizi akülü uzun tekerlekli araçlarla gezdiriyorlar ve tarihi anlatıyorlar. Kesinlikle binmenizi tavsiye ederim çünkü bilmediğiniz çok şey anlatıyorlar. Safranbolu’ nun anlamını o zaman daha iyi anlıyorsunuz.

Nereleri Gezebilirsiniz?

Kristal Teras
Adını, sanını daha önce duymuştuk. 80 Metre yüksekliğe yapılmış ve çok dayanaklı, aslı varsa 70 ton’u taşıyabilen bir terasmış. Terastan Tokatlı kanyonunun fotoğraflarını çekebilir ve manzarayı izleyebilirsiniz. Kristal Teras‘ta Tokatlı Kanyonu‘ na doğru indiğinizde İncekaya Su Kemerini de göreceksiniz.

Kristal Teras

Bulak Mencilis Mağarası
Bulak Mencilis Mağarası, Safranbolu’ ya 8 Km uzaklıktadır. Mağaraya girmek için epeyce bir merdiven çıkmanız gerekiyor. Ben saymadım ama sayanlar olmuş 150 Merdiven varmış. Yeni zayıflamaya başlayan biri için güzel bir egzersiz olacaktı benim için. Zaten fotoğraf çekerek dinlene dinlene çıkıyorsunuz. İçerisi çok soğuk fakat çok güzel bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

Bulak Mencilis Mağarası merdivenleri

Yörük Köyü
Bizim köyle kıyasladığımda, bizimkide köy mü be dediğim bir yer. Hayran kaldım. Tabi şuan hep turistler için güzelleştirilmiş. Köy haneleri gözleme satar olmuş vs… Ama güzel 🙂 Safranbolu’ ya 20 Km uzaklıkta. Köye gittiğinizde 300 yıllık geçmişe sahip ve 7-8 nesildir aynı ailenin yaşadığı Sipahioğlu konağını mutlaka ziyaret ediniz. Ziyaret ücretsiz ve konağı gezerken yine tarih dinliyor olacaksınız.

sipahioglukonagi
Safranbolu’ da buralar haricinde Hıdırlık Tepesi, Kent Tarihi Müzesi, Cinci Hanı ve Hamamı da gezmenizi tavsiye ediyor ve yazımı kısa kesiyorum. Az kalsın unutuyordum Bağlar gazozu içmeyi unutmayın 🙂

Son Yazılar