Ana Sayfa Gezi & Seyahat & Kültür Odessa – Ukrayna Gezi Notları

Odessa – Ukrayna Gezi Notları

by Adem AKTEPE
481 görüntüleme

Hiç planda yokken bulunduğum ruh halinden kurtulmak ve biraz dağıtmak için Odessa’ya gitmeye karar verdim. Uçak biletlerini genelde Skyscanner dan alıyorum. Hızlı sorgusu, uygun fiyata bir çok uçuş bulması ve uçuş bilgilerini detaylı bir şekilde göstermesinden dolayı tercihim. Ukraine International Airlines’ dan 29 Mayıs – 02 Haziran tarihli (5 Gün) Gidiş – Dönüş aktarmasız biletimi aldım. Sıra konaklamayı halletmeye geldi. Konaklama için Booking yada Airbnb kullanıyorum. Daha rahat bir konaklama olması için otel yerine ev tuttum. Ev sahibiyle anlaştım ve Odessa’ya indiğimde beni hava alanında karşılayıp eve götürdü. Şehirle ilgili birkaç tüyo alıp çantamı bıraktıktan sonra evin çevre sokaklarında 1 saat kadar gezdim.

Burada taksi fiyatları çok uygun. Tabi akşam vakti popüler yerlerin önünde bekleyen taksilere binerseniz biraz kazıklanabilirsiniz. Radio taksi diye bir olayları var. Taksi numarasını arayıp bulunduğunuz yeri ve gitmek istediğiniz yeri söylüyorsunuz. Çağrınız bütün taksicilerin telefonuna düşüyor ve kabul ettiklerinde telefonunuza sms geliyor. Sms detayında sizi almaya gelecek taksinin rengi, marka modeli, plakası ve ne kadar ödemeniz gerektiği yazıyor. Rusça konuşamadığım için bu olayı dışarıdan birkaç kişiye yaptırdım. Sağolsunlar hem kendi telefonlarından aradılar hemde taksim gelene kadar beklediler. Bunun dışında yoldan geçen herhangi bir araca el uzatıp durmalarını sağlayabilirsiniz ve taksi gibi kullanabilirsiniz. (10 larca kez yaptım bunu)

Bu şekilde bir araç durdurup Arcadia‘ ya gittim. Arcadia Odessa’ nın eğlence mekanlarının bulunduğu bir yer. Bir çok kafe, bar, restoran, park, plaj ve kulübü burada bulabilirsiniz.

En iyi Gece Kulübü Ibiza Nightclub. Fakat biraz pahalı bir yer. Alternatif olarak Itaka‘ ya gidebilirsiniz. Bayanların içeri girişi ücretsiz, erkeklerin ise 100 UAH. Biraz daha ilerde ise Bono Beach Club var. Buraya uğramadım fakat Itaka’ dan sonra geldiğini söylediler.

Yemek yemek için Ibiza’nın hemen yanında El Corazon isimli Meksika Restoranına girdim.

Akşam eve döndükten 15 dk sonra kapım çaldı. Orta yaşlarda bir kadın gelmiş Rusça bir şeyler söylüyor. Aklınıza hemen kötü şeyler gelmesin 🙂 Saatimi göstererek çok ses yaptığımı söyledi sanırım. Bende özür dileyip sessiz olacağımı söyledim ve orada kalınmayacağını anladım. Zaten beğenmemiştim ve şehir merkezine yürüyerek uzaktı.

Ertesi gün şehrin en işlek caddelerinden biri olan Deribasivska‘ ya gittim. Trafiğe kapalı olan bu cadde gündüzleri cıvıl cıvıl ve çok kalabalık. İstediğiniz restorana girip oturabilir, dilediğinizce yiyip içebilirsiniz. Fiyatlar gerçekten çok uygun. Caddede ata binip gezinmek oldukça popüler. Yemek yerken kahverengi ve siyah 2 at gördüm. Siyah at o kadar güzel ve heybetliydi ki çok ilgimi çekti. Hızlı hızlı yemeğimi bitirip biran önce binmek için sabırsızlanıyordum. Apar topar yemeğimi bitirip tam kalkarken bir aile çocuğunu siyah ata bindirdi. Bende kahverengi atın yanına gidip sahibiyle konuşmaya başladım. Siyah ata binmek istediğimi söyleyince biraz üzüldü. Çünkü siyah atın sahibi arkadaşıydı ve kendi atı (bu arada kahverengi atın adı Afina) boştaydı. 20 yaşında, adı Anna olan bu güzel bayanı üzmemek için Afina‘ ya binmeye karar verdim. Caddeyi baştan sona gezmek 300 UAH. Anna İngilizce bildiği için gezerken güzel sohbet ettik. Afina’yı da o kadar sevmiştim ki Afina’dan inerken tekrar binmek istediğimi fakat bu kalabalık cadde de değil, daha sakin güzel bir yer istediğimi ve bunun mümkün olup olmadığını sordum. Bugün olmayacağını fakat başka bir gün olabileceğini söyledi. Telefon numarasını aldım ve onu kesinlikle arayacağımı söyledim.

Akşam bir şeyler yedim ve Deribasivska’ ya çok yakın olan Primorsky Bulvarına ve Odessa Opera Binasını gezdim. Daha sonra sahile inip biraz gezindikten sonra Arcadia’ ya geri döndüm.

HaritaGündüzleri sıkıcı geçiyordu. Kendime yapacak bir şeyler arıyordum. Ertesi gün can sıkıntısından Deribasivska caddesine kadar yürümek ve Odessa sokaklarında gezmek istedim. Yandaki resimde 8.4 km yürüdüğüm görünüyor ama ben o güzergahı kullanmadım ve resim çeke çeke gittiğim için daha uzun sürdü. Yaklaşık 3 saat yürümüşümdür.

 

Böyle böyle gündüzleri gezip, akşamları takılarak gitme gününe gelmiştim. Ama gidemedim. Biletimi yakıp 4 gün daha kalmaya karar verdim. 6 Hazirana yeni bir bilet aldım ve Arcadia’ nın hemen girişinde olan Hotel Palmira da oda tuttum. 25. Katta güzel bir manzarası vardı. Yürüyerek Arcadia ya 2 dk olduğu için akşamları taksiye binmeye ihtiyaç duymadım.

Hotel Palamir - Balkon Manzarası

Hotel Palmira- Balkon Manzarası

Anlat anlat bitmez bu sonraki 4 gün. O yüzden kısa kesiyorum. Gündüzleri şehri gezip akşamları içiyor ve takılıyordum. Daha sonra aklıma birden Anna geldi. Arayıp yarın için ata binmek istediğimi ama kesinlikle Afina’ ya binmek istediğimi de özellikle belirttim. Sabah 11 gibi Anna’ nın evine yakın bir yerde buluştuk ve doya doya ata bindim.

At binmek yormuştu. Sonra Peremohy Park‘a gidip oturdum ve biraz kafa dinledim. Bir yerde akşam yemeği yiyip bir şişe şarabı devirdikten sonra dans etmek istedim. Akşam Itaka Cluba gittim. Türk’lerden geçilmiyordu. Masa tutup şişe açtıranlar, etrafa avcı gibi bakanlar, oynamayı bilmeyip maymun gibi oynamaya çalışanlar… Gece 4 e kadar eğlenip dans ettim. Yarın uçağım olduğu için sabaha kadar durmak istemedim ve döndüm.

Uyanıp çantamı hazırladım ve hava alanının yolunu tuttum. Çok güzel hareketli 9 gün geçirmiştim.

Geziden Resimler

Kısa Bilgiler

1 TL = 8.5 UAH (Ukrayna Grivnası)
Gidiş – Dönüş Uçak Bileti : 450 – 600 TL
1 Bardak Chivas Regal : 90 UAH (10 TL). Türkiye’ de 25-30 TL
1 Paket Marlboro : 25 UAH (3 TL)
Taksi, alkol, yeme içme oldukça ucuz. Güzel bir öğle yemeğini ortalama bir restoranda 150 UAH (17 TL)
Gezilecek Yerler : Odessa City Garden, Arcadia, Odessa Arkeoloji Müzesi, Shevchenko Park, Odessa Sanat Müzesi, Primorsky Bulvarı, Deribasovskaya Sokağı, Opera ve Bale Tiyatrosu
Gece Hayatı : Odessa Gece hayatı ile ilgili internette bir sürü konu bulabilirsiniz. Burada tekrar yazmaya gerek yok. Her söylenene inanmayın.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.