Ana Sayfa Teknoloji ve İnternet iOS 9 İle Gelen Yenilikler

iOS 9 İle Gelen Yenilikler

by Adem AKTEPE
166 görüntüleme

Dün herkesin merak ve ilgiyle beklediği iOS 9 sürümü yayınlandı. Peki Apple’ ın yeni mobil işletim sistemi olan iOS 9′ un ne gibi özellikleri var bir göz atalım.

1. Toplu Taşıma Yol Tarifleri
Apple, Google’ın aksine iOS ile gelen varsayılan uygulamalarını günceller. Bu seferki güncellemesinde de Apple Maps nasibini almış ve otobüs, tren ve metroların zamanlama bilgilerini kullanıcılara göstermiş. (Bu özellik şuan için bazı ülkelerin büyük şehirlerinde kullanılmakta)

2. iCloud Erişimi Daha Kolay
iClould bulut depolama hizmetine erişmek daha önce bu kadar kolay değildi. Sanki bilerek gizlemişler. iOS 9 bunu daha kolay ve görünebilir hale getirmiş.
Ayarlar > iClould > iCloud Drive > dizininden “Ana Ekranda Göster” seçeneğini aktif yaptığınızda iCloud Depolama alanınız ana ekrana kısa yol olarak eklenecek ve istediğiniz zaman tek bir tıkla erişim sağlayabileceksiniz.

3. Ekranı Bölmek
iPad sahiplerinin dikkatine! Artık tek ekranda birden fazla uygulama çalıştırabileceksiniz. Daha önce bazı Android işletim sistemli cihazlarda çoklu pencere özelliği artık Apple’ ın cihazlarında da kullanılabilecek.

4. Arayanı Tahmin Etme
Telefon rehberinizde kayıtlı olmayan bir kişi sizi aradığında eğer bu kişi ile daha önceden mailleşmiş iseniz, apple size aradığınız kişi bu olabilir mi şeklinde bir öneri sunuyor.

5. Hızlı “Geri Dön” linki
iOS 9 uygulamalarının arayüzünde sol üst tarafta “Back to …” şeklinde bir link görmeniz mümkün. Peki ne zaman görebilirsiniz ve ne işe yarar. Facebook uygulamasındayken bir app reklamına tıkladınız ve apple store açıldı farzedelim. Hızla geri dönmek için sol üst taraftaki linki kullanabilirsiniz.

6. Arama ve Mesaj alma Seçimi
Biri sizi aradığında yada mesaj attığında hem telefonunuzun, hem ipad ve mac’inizinde çaldığını düşünün. Bu özelliği eskiden kapatmak biraz daha uzundu. Artık Telefon > Diğer Aygıtlar bölümünden bunu ayarlayabilirsiniz.

7. Emaile Her Türlü Dosya Ekleyebilme
Daha önce mail uygulaması ile sadece resim dosyaları eleyebilirken, iOS 9 ile her türlü dosyayı maile ataç olarak ekleyebilirsiniz.

8. Parola Hanesi
Dilerseniz artık parolanızı 4 yerine 6 haneli olarak kullanabilirsiniz.

9. Düşük Güç Modu
iOS 9 ile pil kullanım süresinin 1 saat uzayacağını müjdelenmişti. Ayrıca “Düşük Güç Modu” özelliğini açarak pil ömrünüzü biraz daha uzatabilirsiniz.

10. Siri’ ye her yerden Seslenebilirsiniz
Daha önce Siri’ye seslenmek için iPhone tuşuna basılı tutuyorduk, yada telefonumuz sadece şarjdayken uzaktan seslenebiliyorduk. Artık telefonumuz şarjda olmasada uzaktan Siri’ ye seslenebilir ve konuşabiliriz. (Bu sadece iPhone 6s ve iPhone 6s Plus telefonlarında geçerlidir)

Ben sadece en çok ilgi çeken 10 özelliği yazdım. Bunlar gibi daha bir çok özellik iOS 9 ile hayatımıza ve cihazlarımıza girmiş bulunuyor.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.