Ana Sayfa Android Huawei ve Google Kararı

Huawei ve Google Kararı

by Adem AKTEPE
263 görüntüleme

Hepimizin bildiği gibi Trump “Ulusal güvenlik teşkil eden” ülkelerden telekominikasyon cihazları almayı engelledi. Bu karar en çok Çin ürünü olan Huawei yi etkiledi. Kararın doğruluk payı araştırılır ama bariz olarak büyük bir başarıya engel olma çabası görünüyor.

Huawei son çıkardığı akıllı telefon ile gerçekten büyük bir yükselişe geçmişti. Iphone kullanıcısı olarak ben bile etkilenmiştim bu üründen. Yine aynı şekilde laptoplarıyla girdiği yeni pazarda da isminden bahsettirmeye başladığı sırada böyle bir kararın gelmesi insanın aklına soru işareti sokmuyor değil. Bir de ABD’ nin bu karar süresini 90 gün uzattığı söyleniyor. Madem gerçekten “Ulusal güvenlik Tehdidi” söz konusu nasıl olurda 90 gün uzatabiliyorsun?

Hadi ülke olarak böyle bir karar verilmesini anlarım ama Google gibi bir markanın, dünya devinin Huaweiden desteğini çekmesine aklım almıyor. Böyle büyük bir marka nasıl oluyorda siyasetin içine girebiliyor.

Bu olaydan tek etkilenecek olan bence sadece Huawei olmayacak. Google ve android kullanıcılarının güvenini kaybetti. Bunu yarın Kore markası olan Samsung a yapmayacağı ne malum yada başka bir markaya.

Zaten Huawei, Apple gibi kendi işletim sistemini geliştirmeye başlamıştı. Eğer ortaya güzel bir sistem çıkarabilirse düştüğü bu kriz durumunu fırsata çevirir ve çoğu android ve google kullanıcısını kendine çekmeye başarır. Fakat ortaya güzel bir OS çıkaramazsa maalesef tarih tekerrür eder ve Nokia, Motorola gibi yavaş yavaş piyasadan kaybolur gider.

ABD, Google ve Android bence kendi ayaklarına da sıkmış oldu. Umarım Huawei piyasaya güzel bir OS çıkarır ve Ios ve Android işletim sistemlerinin yanına bir yenisi daha eklenmiş olur. Hatta ve hatta keşke Samsung ile birlikte ortak bir işletim sistemi yapsalarda Android’i kim kullanacakmış o zaman görsek…

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.