Google Webmaster Tools’da HTTP ve HTTPS Farkı

Google Webmaster Tools’da HTTP ve HTTPS Farkı

Google Webmaster Tools HTTP ve HTTPS li sitelere ayrı siteler gibi davranır. Eğer Https li (SSL alınmış) siteniz var ise siteyi eklerken başına https:// yazmayı unutmayınız.

https

Aynı şekilde bu olayı www’lu ve www’suz olarak da yapmanız tavsiye ediliyor. Yani SSl li bir siteniz için aşağıdaki gibi 4 farklı şekilde ekleme yapmalısınız.

http://www.sitenizinadi.com
https://www.sitenizinadi.com
http://sitenizinadi.com
https://sitenizinadi.com

www olayında bir sıkıntı yok. İsterseniz www suz yada www lu olarak eklemeyebilirsiniz. Fakat SSL var ise mutlaka HTTPS li olarak ayrı bir şekilde kaydetmeniz gerekiyor. Eğer bunu yapmazsanız Google Webmaster Tools Dizin Index durumunu, ve tarama hatalarını raporlamalarını durduruyor.

SSL’i daha sonra aldıysanız, WMT’ye sitenizi HTTPS li olarak ekleyip sitenizin urllerini http’den https’e 301 yönlendirmesi yapmanız gerekiyor.

Bu konuda Google Support bize şu şekilde tavsiyelerde bulunuyor.

301 yönlendirmeleri için hazırlayın

Bir eşleme oluşturduktan ve yeni siteniz hazır olduktan sonra, sıradaki adım, sunucunuzda eski URL’lerden yeni URL’lere eşlemenizde belirttiğiniz gibi HTTP 301 yönlendirmeleri oluşturmaktır.

Aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • HTTP 301 yönlendirmeleri kullanın. Googlebot, çeşitli türlerde yönlendirmeleri desteklese de, mümkünse HTTP 301 yönlendirmelerini kullanmanızı öneririz.
  • Zincirleme yönlendirmelerden kaçının. Googlebot ve tarayıcılar birden fazla yönlendirmeden oluşan bir “zinciri” (örneğin, Sayfa 1 > Sayfa 2 > Sayfa 3) izleyebilirse de, nihai hedefe yönlendirmenizi öneririz. Bu mümkün değilse, zincirdeki yönlendirme sayısını düşük tutun; ideal olarak 3’ten fazla olmamalı, 5’ten az olmalıdır. Zincirleme yönlendirmeler kullanıcılar için gecikmeyi arttırır ve tüm tarayıcılar uzun yönlendirme zincirlerini desteklemez.
  • Yönlendirmeleri test edin. Tek tek URL’leri test etmek için Google Gibi Getir işlevini, çok sayıda URL’yi test etmek içinse komut satırı araçlarını kullanabilirsiniz.
Son Yazılar