Ana Sayfa Gezi & Seyahat & Kültür Çanakkale ve Bozcaada Gezisi

Çanakkale ve Bozcaada Gezisi

by Adem AKTEPE
197 görüntüleme

13 Mayıs günü iş arkadaşlarım ile Çanakkale ve Bozcaada’ ya gezi planladık. Daha önce buraya 2011 yılında da gitmiştim. Döndükten sonra fark ettim ki 2011 yılında da 13 Mayıs’da gitmişim. Tamamen tesadüf.

Sabah 5:00 civarı yola çıkıp 8:00 de Gelibolu’ ya vardık. Sahilde güne güzel bir kahvaltı yaparak başladık ve gezeceğimiz yerlerin planını yaptık. Sırasıyla Piri Reis Müzesi, Gelibolu Mevlevihanesi, Rus Anıtı’nı ziyaret edip Çanakkale’ ye geçecektik.

kahvalti

İlk olarak sahilin hemen karşısında Piri Reis Müzesini ziyaret ettik. İki katlı fakat ufak bir yer. Alt katında yerebatan sarnıcı andıran içi su dolu ufak bir bölüm vardı.

Daha sonra Gelibolu Mevlevihanesi‘ ni ziyaret etmeye gittik fakat şansımıza kapalıydı. Oradan Rus Anıtı‘ nı görmek için yola çıktıık. Navigasyonun bizi soktuğu yollar bir mahallenin ara sokakları olunca acaba yanlış yere mi gidiyoruz diye düşünürken tam yanına gelmişiz. Şansımıza oranın da kapısı kilitliydi. Dışarıdan bir fotoğraf çekmekle yetinebildik.

Rus Anıtı

Rus Anıtı

İki kapalı mekana denk gelmemiz biraz sinirlerimizi gerdi ve direk Çanakkale’ ye gitmek üzere yola çıktık. Rehberimiz olmadığı için farklı grupların arkasına takılıp onlardanmışız gibi Tabyaların içini gezip rehberleri dinledik. Her yerin hikayesi ve özelliği farklı. Gerçekten “anlatılmaz yaşanır” ifadesinin en doğru kullanılacağı yerlerden biri burası.

Çok yorulduğumuz için Troya Antik Kenti ve Bozcaada‘ yı ertesi güne bıraktık. Rezervasyon yaptırdığımız otele gidip güzelce dinlendik. Ertesi gün olduğunda Troya Antik Kentine girmek için kapıdan geçecektik ki 30 TL istediler. İnanın parayla alakası yok ama insanın kendi kültürünü görüp tanımak için bile para vermesi zoruna gidiyor. Hadi alacaksanız bari cüzi bir miktar alın. Sinirlenip girmedik. Daha önceden de zaten girmiştim. Sonrasında adaya geçtik ve bisiklet kiraladık. Kiralamaz olaydık. Yokuşları çıkmakta epeyce zorluk çektik. (Sanırım yaşlanmışız) Ada da her sene düzenlenen koşuya denk geldiğimiz için oldukça kalabalık ve renkliydi. Adanın sokaklarını mutlaka yürüyerek gezin. Onun dışında bozcaada’ da gezebileceğiniz yerler; Bozcaada kalesi, Şarap Fabrikaları, Manastır ve bozcaada müzesini gezebilirsiniz.

Giderken Tekirdağ üzerinden gidip, dönerken körfez tarafından geldik. Yorucu olmasına rağmen keyif aldığımız güzel bir geziydi.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.