Bosna-Hersek Gezisi

Bosna-Hersek Gezisi

Biletini 1 ay önceden aldığımız bu geziye ilk önce arkadaşım Kazım ile gitmeye karar verdik. Daha sonra Fuat’ı da ikna ettik ve 3 kişi olduk.  Daha çok yer görmek ve istediğimiz yere gidebilmek için Rentalcars.com‘ dan araç kiraladık. Konaklamayı da yine Airbnb aracılığıyla hallettik. Gidiş dönüş uçak biletini Pegasus’tan 364 TL ye aldık. Fuat bizden 1 gün sonra almasına rağmen 280 TL’ ye aldı. Ve 11 Haziran günü 3 kişi olarak gezimize başladık.

Sarajevo Hava alanına indikten sonra Rentacar firmasına gidip aracımızı teslim aldık. Henüz kahvaltı yapmadığımız için Başçarşıya gidip kahvaltıda meşhur Boşnak Böreği yedik. Ufak bir tur attıktan sonra evi teslim almak için yola çıktık. Ev sahibimiz Mensura ve kocası Jasmin bizi çok iyi karşıladılar. Öğrenmemiz gerekenleri öğrenip anahtarları teslim aldıktan sonra evde biraz istirahate çekildik. Tamam kabul bu sefer konaklama için biraz fazla lükse kaçtık ama evi görünce sizde “değer be…” diyeceksiniz.

Güzelce dinlendikten sonra tekrar Başçarşı’ ya gidip meşhur Bosna yemeklerinden yedik ve gezi planımızı çıkarıp çarşıya yakın olan yerleri gezmeye başladık. Yurt dışında internet kullanımı baya pahalı olduğu için telefonlarımıza haritaları çevrimdışı kullanabilmek için indirip koordinatları kaydetmiştik.

Gecenin ilerleyen saatlerinde yeter bu kadar Kültür turu deyip yönümüzü eğlenceye çevirdik. Gece hayatı gayet renkli ve güzel. Kızların güzelliğinin dışında ayrı bir albenisi var. Çözemedim 🙂 Gitmek isteyen arkadaşlar için birkaç mekan ismi vereyim. City Lounge, City Pub, Cheers Pub ve Sloga. Cheers Pub ve City Lounge zaten karşı karşıya. Buralarda demlendikten sonra ilerleyen saatlerde Sloga ya geçebilirsiniz. Sloga’yı bulmakta biraz zorlandık. Önünden 2 kere geçmemize rağmen göremedik. İlk başta dershane gibi bir yer zannetmiştim. Tuhaf bir girişi var. Ama içerisi gayet hareketli ve çok sesli…

Ertesi gün Mostar‘ a doğru yola çıktık. Yol kenarında kahvaltı yapmak için köy tarzı bir yerde durduk ve hayatımda yediğim en lezzetli böreği yedim.

IMG_3251

Yol boyunca çok güzel manzaralarla karşılaştık. Ayrıca yol kenarlarında kuzu çevirme yapan bir sürü restoran var.  1 Kilo 28 Km (40 TL)
Sonunda Mostar‘ a ulaştık. Meşhur Mostar köprüsünü ve çarşıyı gezdikten sonra Mostar’a yakın Blagaj Alperenler Tekkesini ziyaret ettik. Akşam olmasına baya zaman olduğu için oradan rotamızı Jajce‘ ye çevirdik. Maalesef yol boyunca yoğun yağmur yağışı vardı. 2,5 saat sonra Jajce ye vardık. Pliva Şelalesi etrafında gezinip bir cafede dinlendikten sonra zaten akşam olmuştu ve Sarajevo ya dönmek üzere yola çıktık.

Akşam hiç birimizin hali dermanı kalmamıştı. Niyetim tekrar City Lounge’ ye gitmekti ama gram enerjim yoktu. Yemek yiyip eve döndük.

Ertesi sabah kahvaltı yapıp gitmeyi unuttuğumuz Tünal Spasa’ ya gittik. Bosna için özel bir anlamı var. Hikayesini internetten araştırabilirsiniz. Hava alanına gitmeden önce Başçarşı’ yı son defa gezip hediyelik eşyalar ve sigara aldık. Malum Türkiye’ ye göre ucuz.  Son anda gelen bir tavsiye üzerine de Kibe Restoranda öğle yemeği yedik. Kiminle gidiyorsanız gidin ama kesinlikle bu restorana uğrayın. Mükemmel manzarası, lezzetli yemekleri, lüks ve uygun fiyatta oluşu beni cezbetti.

Kazım arkadaşımız çektiği video ve resimlerden bize güzel bir Bosna Gezisi Filmi yaptığı için kendisine Teşekkür ederiz. Buyrun video…

Son Yazılar
Bir cevap bırakın