Belgrad – Sırbistan Gezisi

Belgrad – Sırbistan Gezisi

Karadağ’a gelirken o kadar indiğimiz yokuşu, şimdi Sırbistan’a giderken geri çıkmak zorunda kaldık. Bu sefer o kötü ve tehlikeli yoldan gitmedik tabii. Dönüşte yılın ilk kar yağışını da görmüş olduk.

Belgrad’a geldiğimizde saat 19:30 civarıydı. Acıkmış ve yorulmuştuk. Önce eve mi girdik yoksa yemek mi yedik tam hatırlamıyorum ama park etmek neredeyse imkansızdı. Sokak aralarında her yer doluydu. Hatta yanlış yere park ettiğimiz için ceza bile yemiştik. (Ertesi gün birde onu ödemekle uğraşmıştım.) Neyse akşamında yine güzel bir mekan bulduk ve krep tarzı bir şeyler yedik. Ertesi gün şehri gezip akşamında ise Irish Pubda eğlenceyle geçirdik. Bir sonraki günde yine aynı şekilde gezip akşamında Casinoya gidip biraz oyun oynadık.

Taksiciler konusunda sizi uyarmak istiyorum. Herkes için söyleyemem bunu ama çoğu taksici turistleri kandırmaya hatta dolandırmaya çalışıyor. Taksiye binmeden önce başka bir müşteri tartışmalı bir şekilde taksiden iniyordu. Demekki aynı muhabbeti onada yapmış. Neyse yolculuk sonunda 3.000 Dinar tuttu. 5.000 Sırp Dinarı verdim. Adam para üstü verecekmiş gibi çıkardı paralarını o arada bende dışarı bakıyorum. 3 saniyeliğine kafayı çevirip adama bakmamla, adam benim verdiğim 5.000 Dinarı 50 Dinarla değiştirmiş. (50 ve 5000 Dinar bizdeki 50 TL ve 5 TL gibi birbirine benziyor) Turist olmam, gecenin 4’ü ve alkollü oluşumdan dolayı yapıyor bunu tabi. Ona 50 Dinar değil 5.000 Dinar verdiğimi söyledim. Hayır deyip sırpça konuşmaya başladı. Bir elinde de telefon var. Üstüne birde 2950 Dinar istiyor. Sanki gerçekten 50 dinar vermişim gibi. İlk başta ingilizce konuşan adam sonradan ingilizce bilmiyorum fazla demeye başladı. Şöyle bi durdum 10 saniye kadar dışarı baktım. O arada neler düşünüyorum neler. Sonuçta adamların mekanındasın 🙂 Adama dediğim laflar aynen bu şekilde.

Sırp Dinarı – Sırbistan Paraları

Bak dostum. Beni arabandan inen en son müşterinle kıyaslama. Ben daha binmeden sen o adamlada tartışıyodun. Sen herkese mi böyle yapıyosun dedim. Türk’üm haa ben dedim. İngilizce bilmeyen adam birden paranın üstünü verdi ve sanki hiç o tarz şeyler yapmamış gibi davrandı. Sırf bu yüzden aşırı derecede bir soğukluk oldu artık bende Sırbistan’a karşı.

Gezi fotoğrafları aşağıdadır.

Belgrad’da Gezdiğimiz Yerler: Belgrad Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Taş Meydan, St. Mark’s Kilisesi,

Son Yazılar
Bir cevap bırakın