Ana Sayfa Teknoloji ve İnternet Başka Pasaporta IMEI Kayıt Bitti

Başka Pasaporta IMEI Kayıt Bitti

by Adem AKTEPE
302 görüntüleme

Daha önce çoğumuzun bildiği üzere yurt dışından getirilen telefonların IMEI numaraları başkalarına ait pasaport üzerine kayıt ettirilebiliyordu. İlk olarak bu süre 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Yani pasaport sahibi pasaport üzerine telefon kayıt ettirdikten sonra bir başka telefonu kayıt ettirmek için 3 yıl beklemesi gerekiyordu.

Şimdi işi biraz daha yokuşa sürdüler. Yurt dışından getirilen telefonu hangi pasaporta kayıt ettirdiyseniz, pasaport sahibi adına kayıtlı olan hat ile kullanmak zorundasınız. Eşiniz dostunuz yada ücreti karşılığında herhangi birinden bir şekilde pasaportu buldunuz fakat kendi adına hat alıp size vermeyeceği kesin.

Bu olay sadece dışarıdan telefon getirip satan kişileri etkilemedi tabiki. Kişi kendisi için bile olsa yurt dışından telefon alıp kendi pasaportuna kaydettirse bile 3-5 yıl sonra telefonunu değiştirmek istediğinde satamayacak. Kimse o şekilde telefon almaz çünkü. Hattı ile satmayacağı için de anca kendi adına başka bir hat alıp eşine dostuna çocuğuna verebilir.

Ayrıca 170 TL civarında olan IMEI kayıt ücreti de 500 TL ye çıkarılmıştı. Ocak ayında ise bu fiyatı 618 TL olarak belirlediler. Bu fiyatın tekrar artacağı düşünülüyor. Son olarak da telefonlara geleceği söylenen ÖTV vergi zammından sonra telefon fiyatlarının yakın zamanda artmasını bekliyoruz.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.